Connect with us

Hi, what are you looking for?

ΠΟΛΙΤΙΚΗ

Εκλογές 2023: Η λίστα με τους 300 της Βουλής

Συνολικά 158 βουλευτές εκλέγει η Νέα Δημοκρατία σύμφωνα με τα αποτελέσματα των βουλευτικών εκλογών με ενσωμάτωση του 99,6% της Επικράτειας, κατά τα οποία η ΝΔ συγκεντρώνει 40,55%, ο ΣΥΡΙΖΑ 17,84%, το ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ 11,85%, το ΚΚΕ 7,69%, οι Σπαρτιάτες 4,64%, η Ελληνική Λύση 4,44%, η Νίκη 3,69% και η Πλεύση Ελευθερίας 3,17%.

Σε επίπεδο εδρών τα κόμματα λαμβάνουν:

  • Νέα Δημοκρατία 158
  • ΣΥΡΙΖΑ 48
  • ΠΑΣΟΚ 32
  • ΚΚΕ 20
  • Σπαρτιάτες 12
  • Ελληνική Λύση 12
  • Κόμμα Νίκη 10
  • Πλεύση Ελευθερίας: 8

Η ΝΔ εκλέγει 12 περισσότερες έδρες σε σχέση με τις εκλογές του Μαΐου, ωστόσο στις κρίσιμες εκλογές της Αττικής και της Θεσσαλονίκης χάνει μερικές έδρες εξαιτίας των νέων μικρότερων κομμάτων που μπήκαν στη Βουλή.

Με μειωμένη δύναμη κατά 24 έδρες από τις εκλογές της 21ης Μαΐου, εμφανίζεται ο ΣΥΡΙΖΑ ανά την Επικράτεια, με 48 έδρες έναντι του 20,07% και 71 έδρες στην προηγούμενη εκλογική αναμέτρηση, με συνέπεια σημαντικά στελέχη του κόμματος να μένουν εκτός Βουλής, όπως ο Γιάννης Ραγκούσης, η Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου, ο Χρήστος Σπίρτζης αλλά και η Πόπη Τσαπανίδου.

Αναλυτικότερα οι 300 βουλευτές:

Νέα Δημοκρατία

Επικρατείας

  • ΑΓΑΠΗΔΑΚΗ ΕΙΡΗΝΗ του Στυλιανού
  • ΣΚΥΛΑΚΑΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ του Στεφάνου
  • ΣΤΥΛΙΑΝΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ του Μέλη
  • ΛΥΤΡΙΒΗ ΙΩΑΝΝΑ του Δημητρίου
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Αναστασίου
  • ΧΑΤΖΗΙΩΑΝΝΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ-ΝΕΦΕΛΗ του Βασιλείου
  • ΠΟΛΥΖΟΥ ΜΑΡΙΑ του Αθανασίου

Α’ Αθηνών

  • ΠΙΕΡΡΑΚΑΚΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ του Στεφάνου
  • ΚΙΚΙΛΙΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ του Παναγιώτη
  • ΚΕΦΑΛΟΓΙΑΝΝΗ ΟΛΓΑ του Ιωάννη
  • ΠΛΕΥΡΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (ΘΑΝΟΣ) του Κωνσταντίνου
  • ΚΑΚΛΑΜΑΝΗΣ ΝΙΚΗΤΑΣ του Μιχαήλ
  • ΣΥΡΙΓΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ (ΑΓΓΕΛΟΣ) του Ματθαίου

Β1′ Βόρειου Τομέα Αθηνών

  • ΧΑΤΖΗΔΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (ΚΩΣΤΗΣ) του Ιωάννη
  • ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ-ΑΔΩΝΙΣ του Αθανασίου
  • ΚΕΡΑΜΕΩΣ ΝΙΚΗ του Κωνσταντίνου
  • ΚΑΙΡΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Κωνσταντίνου
  • ΡΑΠΤΗ ΖΩΗ του Γεωργίου
  • ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ (ΘΟΔΩΡΟΣ) του Βασιλείου
  • ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (ΝΙΚΟΣ) του Χρήστου

Β2′ Δυτικού Τομέα Αθηνών

  • ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ του Κωνσταντίνου
  • ΧΡΥΣΟΧΟΪΔΗΣ ΜΙΧΑΗΛ του Βασιλείου
  • ΒΑΡΒΙΤΣΙΩΤΗΣ ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ του Ιωάννη
  • ΛΟΒΕΡΔΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ-ΜΙΧΑΗΛ (ΓΙΑΝΝΗΣ) του Πέτρου

Β3′ Νότιου Τομέα Αθηνών

  • ΔΕΝΔΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ-ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Σπυρίδωνος
  • ΘΕΟΔΩΡΙΚΑΚΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (ΤΑΚΗΣ) του Δημητρίου
  • ΚΥΡΑΝΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Ιωάννη-Παναγιώτη
  • ΣΠΑΝΑΚΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ-ΠΕΤΡΟΣ του Νικολάου
  • ΧΑΤΖΗΔΑΚΗΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ του Διονυσίου
  • ΘΕΟΧΑΡΗΣ ΘΕΟΧΑΡΗΣ (ΧΑΡΗΣ) του Αθανασίου
  • ΚΑΛΛΙΑΝΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Δημητρίου
  • ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΑΝΝΑ του Αρκαδίου
  • ΒΟΥΛΤΕΨΗ ΣΟΦΙΑ του Ιωάννη

Α’ Πειραιώς

  • ΚΑΤΣΑΦΑΔΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Ιωάννη
  • ΜΙΧΑΗΛΙΔΟΥ ΔΟΜΝΑ-ΜΑΡΙΑ του Αριστείδη
  • ΒΛΑΧΑΚΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Αντωνίου

Β’ Πειραιώς

  • ΒΡΕΤΤΑΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Δρακούλη
  • ΛΙΒΑΝΟΣ ΜΙΧΑΗΛ του Ιωάννη
  • ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Κωνσταντίνου

Α’ Ανατολικής Αττικής

  • ΖΑΧΑΡΑΚΗ ΣΟΦΙΑ του Ηλία
  • ΒΟΡΙΔΗΣ ΜΑΥΡΟΥΔΗΣ (ΜΑΚΗΣ) του Χρήστου
  • ΠΕΤΣΑΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ (ΣΤΕΛΙΟΣ) του Λεωνίδα
  • ΒΛΑΧΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Θεοδώρου
  • ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ του Αθανασίου

Β’ Δυτικής Αττικής

  • ΚΩΤΣΗΡΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Αναστασίου
  • ΜΠΟΥΡΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ του Κωνσταντίνου
  • ΛΙΑΚΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ του Γεωργίου

Αιτωλοακαρνανίας

  • ΣΑΛΜΑΣ ΜΑΡΙΟΣ του Γεωργίου
  • ΚΑΡΑΓΚΟΥΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (ΚΩΣΤΑΣ) του Ανδρέα
  • ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ του Δαμιανού

Αργολίδος

  • ΑΝΔΡΙΑΝΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Σωτηρίου

Αρκαδίας

  • ΒΛΑΣΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Γεωργίου

Άρτας

  • ΣΤΥΛΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Δημοσθένη

Αχαΐας

  • ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ του Μιχαήλ
  • ΚΑΤΣΑΝΙΩΤΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ του Ιωάννη
  • ΦΩΤΗΛΑΣ ΙΑΣΩΝ του Ασημάκη

Βοιωτίας

  • ΚΤΙΣΤΑΚΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ του Νικολάου

Γρεβενών

  • ΓΙΑΤΣΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Νικολάου

Δράμας

  • ΚΥΡΙΑΖΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Τριανταφύλλου

Δωδεκανήσου

  • ΠΑΠΠΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Κωνσταντίνου
  • ΚΟΝΣΟΛΑΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ (ΜΑΝΟΣ) του Νικία
  • ΙΑΤΡΙΔΗ ΤΣΑΜΠΙΚΑ (ΜΙΚΑ) του Ιωάννη
  • ΥΨΗΛΑΝΤΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ-ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Αναστασίου

Έβρου

  • ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ του Κωνσταντίνου
  • ΔΕΡΜΕΝΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ του Αλεξάνδρου
  • ΚΕΛΕΤΣΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ του Δημητρίου

Ευβοίας

  • ΖΕΜΠΙΛΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ του Γεωργίου
  • ΚΕΔΙΚΟΓΛΟΥ ΣΥΜΕΩΝ (ΣΙΜΟΣ) του Βασιλείου

Ευρυτανίας

  • ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΘΩΜΑΪΣ (ΤΖΙΝΑ) του Γεωργίου

Ζακύνθου

  • ΑΚΤΥΠΗΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ του Δημητρίου

Ηλείας

  • ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ του Θεοδώρου
  • ΑΥΓΕΡΙΝΟΠΟΥΛΟΥ ΔΙΟΝΥΣΙΑ-ΘΕΟΔΩΡΑ του Ζήσιμου
  • ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Λάμπρου

Ημαθίας

  • ΒΕΣΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ του Φωτίου
  • ΜΠΑΡΤΖΩΚΑΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ του Στέργιου
  • ΤΣΑΒΔΑΡΙΔΗΣ ΛΑΖΑΡΟΣ του Γεωργίου
  • ΑΡΑΜΠΑΤΖΗ ΣΤΕΡΓΙΑΝΗ (ΣΤΕΛΛΑ) του Ιωάννη

Ηρακλείου

  • ΑΥΓΕΝΑΚΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ του Κωνσταντίνου
  • ΚΕΦΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Βασιλείου
  • ΣΕΝΕΤΑΚΗΣ ΜΑΞΙΜΟΣ του Γεωργίου

Θεσπρωτίας

  • ΓΙΟΓΙΑΚΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ του Νικολάου

Α’ Θεσσαλονίκης

  • ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ του Κωνσταντίνου
  • ΚΑΛΑΦΑΤΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ του Αθανασίου
  • ΓΚΙΟΥΛΕΚΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Πέτρου
  • ΡΑΠΤΗ ΕΛΕΝΗ του Δημητρίου
  • ΕΥΘΥΜΙΟΥ ΑΝΝΑ του Ταξιάρχη
  • ΚΟΥΒΕΛΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Σωτηρίου
  • ΣΙΜΟΠΟΥΛΟΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ (ΣΤΡΑΤΟΣ) του Γεωργίου
  • ΓΚΟΛΙΔΑΚΗΣ ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ του Μιχαήλ

Β’ Θεσσαλονίκης

  • ΒΑΡΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Χρυσοστόμου
  • ΚΑΡΑΟΓΛΟΥ ΘΕΟΔΩΡΟΣ του Γεωργίου
  • ΠΑΠΑΣ ΘΕΟΦΑΝΗΣ (ΦΑΝΗΣ) του Αστερίου

Ιωαννίνων

  • ΤΑΣΟΥΛΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Αναστασίου
  • ΚΕΦΑΛΑ ΜΑΡΙΑ-ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ του Στεφάνου
  • ΑΜΥΡΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Στυλιανού

Καβάλας

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Ιωάννη
  • ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Αδάμ
  • ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ ΜΑΚΑΡΙΟΣ του Βασιλείου
  • ΔΕΛΗΚΑΡΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ του Γεωργίου

Καρδίτσας

  • ΤΣΙΑΡΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Αλεξάνδρου
  • ΚΩΤΣΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Κωνσταντίνου
  • ΣΚΟΝΔΡΑ ΑΣΗΜΙΝΑ του Κωνσταντίνου
  • ΣΠΑΝΙΑΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ (ΤΕΛΗΣ) του Γεωργίου

Καστοριάς

  • ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΜΑΡΙΑ του Βασιλείου

Κέρκυρας

  • ΓΚΙΚΑΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ του Σωτηρίου

Κεφαλληνίας

  • ΚΑΠΠΑΤΟΣ ΠΑΝΑΓΗΣ του Σπυρίδωνος-Διονυσίου

Κιλκίς

  • ΓΕΩΡΓΑΝΤΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Παύλου

Κοζάνης

  • ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ του Κωνσταντίνου
  • ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΜΙΧΑΗΛ (ΜΙΧΑΛΗΣ) του Γεωργίου

Κορινθίας

  • ΔΗΜΑΣ ΧΡΙΣΤΟΣ του Σταύρου
  • ΤΑΓΑΡΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Χρήστου
  • ΣΟΥΚΟΥΛΗ-ΒΙΛΙΑΛΗ ΜΑΡΙΑ-ΕΛΕΝΗ (ΜΑΡΙΛΕΝΑ) του Δημητρίου

Κυκλάδων

  • ΒΡΟΥΤΣΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (ΓΙΑΝΝΗΣ) του Βασιλείου
  • ΜΟΝΟΓΥΙΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ του Μιχαήλ
  • ΦΟΡΤΩΜΑΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ του Αριστοτέλη
  • ΚΑΦΟΥΡΟΣ ΜΑΡΚΟΣ του Εμμανουήλ

Λακωνίας

  • ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΝΕΟΚΛΗΣ του Δημοσθένη
  • ΔΑΒΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ του Παναγιώτη

Λάρισας

  • ΚΕΛΛΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ του Αχιλλέα
  • ΚΑΠΕΤΑΝΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ του Δημητρίου
  • ΧΑΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΜΑΞΙΜΟΣ του Παντελή

Λασιθίου

  • ΠΛΑΚΙΩΤΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Ιωσήφ

Λέσβου

  • ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ του Χριστόφα

Λευκάδας

  • ΚΑΒΒΑΔΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ του Ιωάννη

Μαγνησίας

  • ΤΡΙΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ του Γεωργίου
  • ΜΑΚΡΗ ΖΩΗ (ΖΕΤΤΑ) του Μιχαήλ
  • ΜΠΟΥΚΩΡΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ του Γεωργίου

Μεσσηνίας

  • ΣΑΜΑΡΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ του Κωνσταντίνου
  • ΧΡΥΣΟΜΑΛΛΗΣ ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ (ΜΙΛΤΟΣ) του Παναγιώτη
  • ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Δημητρίου
  • ΜΑΝΤΑΣ ΠΕΡΙΚΛΗΣ του Παντελή

Ξάνθης

  • ΤΣΙΛΙΓΓΙΡΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ (ΣΠΥΡΟΣ) του Γεωργίου

Πέλλας

  • ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ (ΛΑΚΗΣ) του Νικολάου
  • ΣΤΑΜΕΝΙΤΗΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ του Ευαγγέλου

Πιερίας

  • ΜΠΑΡΑΛΙΑΚΟΣ ΞΕΝΟΦΩΝ (ΦΩΝΤΑΣ) του Ελευθερίου
  • ΜΑΝΗ-ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΑΝΝΑ του Ευαγγέλου
  • ΚΟΥΛΚΟΥΔΙΝΑΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ του Ευριπίδη

Πρέβεζας

  • ΚΥΡΙΑΚΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ του Γεωργίου

Ρεθύμνης

  • ΚΕΦΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Αχιλλέα

Ροδόπης

  • ΣΤΥΛΙΑΝΙΔΗΣ ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ του Στυλιανού

Σάμου

  • ΣΤΕΦΑΝΑΔΗΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ του Ισιδώρου

Σερρών

  • ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Αχιλλέα
  • ΧΑΤΖΗΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ (ΤΑΣΟΣ) του Γεωργίου
  • ΑΡΑΜΠΑΤΖΗ ΦΩΤΕΙΝΗ του Αθανασίου
  • ΛΕΟΝΤΑΡΙΔΗΣ ΘΕΟΦΙΛΟΣ του Χρήστου

Τρικάλων

  • ΣΚΡΕΚΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Θεοδώρου
  • ΛΙΟΥΤΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ του Αχιλλέα
  • ΠΑΠΑΚΩΣΤΑ-ΠΑΛΙΟΥΡΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ (ΚΑΤΕΡΙΝΑ) του Δημητρίου

Φθιώτιδας

  • ΣΤΑΪΚΟΥΡΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ του Κωνσταντίνου
  • ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ (ΓΙΑΝΝΗΣ) του Δημητρίου
  • ΚΟΤΡΩΝΙΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Νικολάου

Φλώρινας

  • ΠΑΠΑΣΩΤΗΡΙΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ του Γεωργίου

Φωκίδας

  • ΜΠΟΥΓΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Δημητρίου

Χαλκιδικής

  • ΓΙΩΡΓΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Αγγελή

Χανίων

  • ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΘΕΟΔΩΡΑ (ΝΤΟΡΑ) του Κωνσταντίνου
  • ΒΟΛΟΥΔΑΚΗ ΣΕΒΑΣΤΗ (ΣΕΒΗ) του Αναστασίου
  • ΜΑΡΚΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ του Εμμανουήλ

Χίου

  • ΜΗΤΑΡΑΚΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (ΝΟΤΗΣ) του Αντωνίου

ΣΥΡΙΖΑ

Επικρατείας

  • ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ ΟΘΩΝ
  • ΑΚΡΙΤΑ ΕΛΕΝΑ
  • ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

Α’ Αθηνών

  • ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (ΝΑΣΟΣ)
  • ΤΖΑΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

Β1′ Βόρειου Τομέα Αθηνών

  • ΛΙΝΟΥ ΑΘΗΝΑ
  • ΤΣΑΚΑΛΩΤΟΣ ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ

Β2′ Δυτικού Τομέα Αθηνών

  • ΤΣΙΠΡΑΣ ΑΛΕΞΙΟΣ
  • ΑΧΤΣΙΟΓΛΟΥ ΕΥΤΥΧΙΑ (ΕΦΗ)

*Αν ο Αλ. Τσίπρας δεν κρατήσει την έδρα, η Δούρου μπαίνει στην Βουλή

Β3′ Νότιου Τομέα Αθηνών

  • ΠΑΠΠΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
  • ΧΡΗΣΤΙΔΟΥ ΡΑΛΛΙΑ
  • ΦΩΤΙΟΥ ΘΕΑΝΩ

Α’ Πειραιώς

  • ΤΣΙΠΡΑΣ ΑΛΕΞΙΟΣ

Β’ Πειραιώς

  • ΚΑΣΙΜΑΤΗ ΕΙΡΗΝΗ (ΝΙΝΑ)

Α’ Ανατολικής Αττικής

  • ΚΑΡΑΜΕΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Αιτωλοακαρνανίας

  • ΖΑΜΠΑΡΑΣ ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ (ΜΙΛΤΟΣ)

Αργολίδος

  • ΓΑΒΡΗΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Αρκαδίας

  • ΠΑΠΑΗΛΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Άρτας

  • ΓΕΡΟΒΑΣΙΛΗ ΟΛΓΑ

Αχαΐας

  • ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΑ (ΣΙΑ)
  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Βοιωτίας

  • ΠΟΥΛΟΥ ΠΑΝΑΓΙΟΥ (ΓΙΩΤΑ)

Δράμας

  • ΞΑΝΘΟΠΟΥΛΟΣ ΘΕΟΦΙΛΟΣ

Ευβοίας

  • ΚΕΔΙΚΟΓΛΟΥ ΣΥΜΕΩΝ

Ηλείας

  • ΚΑΛΑΜΑΤΙΑΝΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ – ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ

Ηρακλείου

  • ΜΑΜΟΥΛΑΚΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ (ΧΑΡΗΣ)

Α’ Θεσσαλονίκης

  • ΝΟΤΟΠΟΥΛΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ (ΚΑΤΕΡΙΝΑ)
  • ΘΡΑΣΚΙΑ ΟΥΡΑΝΙΑ (ΡΑΝΙΑ)
  • ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Β’ Θεσσαλονίκης

  • ΦΑΜΕΛΛΟΣ ΣΩΚΡΑΤΗΣ

Ιωαννίνων

  • ΤΖΟΥΦΗ ΜΕΡΟΠΗ

Κέρκυρας

  • ΑΥΛΩΝΙΤΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ – ΧΡΗΣΤΟΣ

Κιλκίς

  • ΠΑΠΠΑΣ ΠΕΤΡΟΣ

Κοζάνης

  • ΒΕΤΤΑ ΚΑΛΛΙΟΠΗ

Κορινθίας

  • ΨΥΧΟΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Λάρισας

  • ΚΟΚΚΑΛΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

Μαγνησίας

  • ΜΕΪΚΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Μεσσηνίας

  • ΧΑΡΙΤΣΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (ΑΛΕΞΗΣ)

Ξάνθης

  • ΖΕΪΜΠΕΚ ΧΟΥΣΕΙΝ

Πέλλας

  • ΤΖΑΚΡΗ ΘΕΟΔΩΡΑ

Πρέβεζας

  • ΜΠΑΡΚΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Ροδόπης

  • ΦΕΡΧΑΤ ΟΖΓΚΙΟΥΡ

Σερρών

  • ΚΑΡΠΟΥΧΤΣΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Τρικάλων

  • ΚΟΝΤΟΤΟΛΗ ΜΑΡΙΝΑ

Φθιώτιδας

  • ΣΑΡΑΚΙΩΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

Φλώρινας

  • ΠΕΡΚΑ ΘΕΟΠΙΣΤΗ (ΠΕΤΗ)

Χαλκιδικής

  • ΜΑΛΑΜΑ ΚΥΡΙΑΚΗ

Χανίων

  • ΠΟΛΑΚΗΣ ΠΑΥΛΟΣ

ΠΑΣΟΚ

Επικρατείας

  • ΔΟΥΔΩΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
  • ΜΑΝΤΖΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

Α’ Αθηνών

  • ΓΕΡΟΥΛΑΝΟΣ ΠΑΥΛΟΣ

Β1′ Βόρειου Τομέα Αθηνών

  • ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗ ΕΛΕΝΗ-ΜΑΡΙΑ (ΜΙΛΕΝΑ)

Β2′ Δυτικού Τομέα Αθηνών

  • ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ (ΝΑΝΤΙΑ)

Β3′ Νότιου Τομέα Αθηνών

  • ΑΝΔΡΟΥΛΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ*
  • *Αν δεν κρατήσει την έδρα, θα την πάρει η Παύλος Χρηστίδης

Α’ Ανατολικής Αττικής

  • ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ (ΜΑΝΩΛΗΣ)

Αιτωλοακαρνανίας

  • ΣΤΑΡΑΚΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ

Αργολίδος

  • ΠΟΥΛΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Αρκαδίας

  • ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΠΟΥΛΟΣ ΟΔΥΣΣΕΑΣ

Αχαΐας

  • ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Βοιωτίας

  • ΜΟΥΛΚΙΩΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Δράμας

  • ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ (ΤΑΣΟΣ)

Δωδεκανήσου

  • ΝΙΚΗΤΙΑΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Ευβοίας

  • ΚΑΖΑΝΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ

Ηλείας

  • ΚΑΤΡΙΝΗΣ ΜΙΧΑΗΛ

Ηρακλείου

  • *ΑΝΔΡΟΥΛΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (Αν δεν κρατήσει την έδρα θα την πάρει ο Φρέντυ Παρασύρης)
  • ΒΑΤΣΙΝΑ ΕΛΕΝΗ

Α’ Θεσσαλονίκης

  • ΑΝΔΡΟΥΛΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Ιωαννίνων

  • ΤΣΙΜΑΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

Κέρκυρας

  • ΜΠΙΑΓΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

Κιλκίς

  • ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΔΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ

Κοζάνης

  • ΚΟΥΚΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ (ΠΑΡΙΣ)

Λακωνίας

  • ΓΡΗΓΟΡΑΚΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΝΑΓΙΑ)

Λάρισας

  • ΛΙΑΚΟΥΛΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ

Λασιθίου

  • ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ (ΚΑΤΕΡΙΝΑ)

Λέσβου

  • ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΪΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Ξάνθης

  • ΜΠΑΡΑΝ ΜΠΟΥΡΧΑΝ

Ρεθύμνης

  • ΧΝΑΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ του Ιωάννη

Ροδόπης

  • ΑΧΜΕΤ ΙΛΧΑΝ του Σαμπρή

Χαλκιδικής

  • ΠΑΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

Χίου

  • ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ

ΚΚΕ

Επικρατείας

  • ΠΑΦΙΛΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

Α’ Αθηνών

  • ΚΑΝΕΛΛΗ ΓΑΡΥΦΑΛΛΙΑ (ΛΙΑΝΑ)

Β1′ Βόρειου Τομέα Αθηνών

  • *ΚΟΥΤΣΟΥΜΠΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (Αν δεν κρατήσει την έδρα θα την πάρει η Ερη Ρίτσου)
  • ΚΤΕΝΑ ΑΦΡΟΔΙΤΗ

Β2′ Δυτικού Τομέα Αθηνών

  • ΔΑΓΚΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (ΒΙΒΗ)
  • ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΕΡΡΟΣ

Β3′ Νότιου Τομέα Αθηνών

  • ΔΙΓΕΝΗ ΑΣΗΜΙΝΑ (ΣΕΜΙΝΑ)
  • ΚΑΤΣΩΤΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Α’ Πειραιώς

  • ΑΜΠΑΤΙΕΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Β’ Πειραιώς

  • ΜΑΝΩΛΑΚΟΥ ΔΙΑΜΑΝΤΩ

Α’ Ανατολικής Αττικής

  • ΓΚΙΟΚΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

Αιτωλοακαρνανίας

  • ΠΑΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Αχαΐας

  • ΚΑΡΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Ευβοίας

  • ΜΑΡΙΝΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Ηρακλείου

  • ΣΥΝΤΥΧΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ

Α’ Θεσσαλονίκης

  • ΚΟΥΤΣΟΥΜΠΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ *Αν δεν την κρατήσει την παίρνει ο Ιωάννης Δελής

Β’ Θεσσαλονίκης

  • ΣΤΟΛΤΙΔΗΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ

Λάρισας

  • ΛΑΜΠΡΟΥΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Λέσβου

  • ΚΟΜΝΗΝΑΚΑ ΜΑΡΙΑ

Μαγνησίας

  • ΜΕΤΑΞΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

ΣΠΑΡΤΙΑΤΕΣ

  • Α’ Αθηνών: ΧΑΛΚΙΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
  • Β1′ Βόρειου Τομέα Αθηνών: ΚΑΤΣΙΒΑΡΔΑΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ
  • Β2′ Δυτικού Τομέα Αθηνών: ΜΑΝΟΥΣΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
  • Β3′ Νότιου Τομέα Αθηνών: ΣΤΙΓΚΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
  • Β’ Πειραιώς: ΖΕΡΒΕΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
  • Α’ Ανατολικής Αττικής: ΔΗΜΗΤΡΟΚΑΛΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
  • Αιτωλοακαρνανίας: ΒΑΛΤΟΓΙΑΝΝΗΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ
  • Αχαϊας: ΑΣΠΙΩΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
  • Ηρακλείου:  ΓΑΥΓΙΩΤΑΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛ
  • Α’ Θεσσαλονίκης: ΚΟΝΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
  • Β’ Θεσσαλονίκης: ΣΤΙΓΚΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ – *Αν δεν κρατήσει την έδρα, θα την πάρει ο Πέτρος Δημητριάδης
  • Λάρισας: ΦΛΩΡΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Ελληνική Λύση

  • Επικρατείας: ΣΑΡΑΚΗΣ ΠΑΥΛΟΣ
  • Α’ Αθηνών: ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
  • Β1′ Βόρειου Τομέα Αθηνών: ΒΙΛΙΑΡΔΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
  • Β2′ Δυτικού Τομέα Αθηνών: ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΜΑΡΙΑ
  • Β3′ Νότιου Τομέα Αθηνών: ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ του Ιωσήφ (Αν δεν την κρατήσει πάει στην Νίκη Αγιοστρατίδου)
  • Β’ Πειραιώς ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΣΟΦΙΑ ΧΑΪΔΩ
  • Α’ Ανατολικής Αττικής: ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ
  • Έβρου: ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ ΠΑΡΑΣΧΟΣ
  • Ημαθίας: ΚΟΤΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
  • Α’ Θεσσαλονίκης: ΚΟΥΠΕΛΟΓΛΟΥ ΣΥΜΕΩΝ – Εκτός ο Χαράλαμπος Παναγιωτίδης
  • Β’ Θεσσαλονίκης: ΧΗΤΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
  • Σερρών: ΜΠΟΥΜΠΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Νίκη

  • Επικρατείας: ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
  • Α’ Αθηνών: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΑΤΣΙΟΣ
  • Β1′ Βόρειου Τομέα Αθηνών: ΚΟΥΡΟΥΠΑΚΗ ΑΣΠΑΣΙΑ
  • Β3′ Νότιου Τομέα Αθηνών: ΒΡΕΤΤΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
  • Α’ Ανατολικής Αττικής: ΟΙΚΟΝΟΜΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΣΟΣ
  • Αχαΐα: ΤΣΙΡΩΝΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ
  • Α’ Θεσσαλονίκης: ΝΑΤΣΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
  • Β’ Θεσσαλονίκης: ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
  • Λάρισας: ΡΟΥΝΤΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
  • Πιερίας: ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΚΟΜΝΗΝΟΣ

Πλεύση Ελευθερίας

  • Α’ Αθηνών: ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΖΩΗ – *Αν δεν κρατήσει την έδρα θα την πάρει ο Αδαμάντιος Καραναστάσης
  • Β1′ Βόρειου Τομέα Αθηνών: ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΖΩΗ – *Αν δεν κρατήσει την έδρα θα την πάρει ο Σπήλιος Ζαχαρόπουλος

www.ertnews.gr

Πηγή: ertnews.gr

Σχετικά άρθρα

ΚΟΣΜΟΣ

Απάντηση στην πρόσκληση του Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν για συνάντηση σε επίπεδο κορυφής έδωσε ο πρόεδρος της Συρίας, Μπασάρ αλ Άσαντ. Επικαλούμενα το Συριακό Αραβικό...

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Το πρόγραμμα των Ελλήνων αθλητών και αθλητριών στους Ολυμπιακούς Αγώνες με τους προκριματικούς αγώνες και χωρίς την κλήρωση στα αθλήματα και στα γκρουπ ανακοίνωσε...

ΚΟΣΜΟΣ

Επέκρινε ο πρόεδρος των ΗΠΑ Τζο Μπάιντεν τον γερουσιαστή από το Οχάιο Τζ. Ντ. Βανς ότι φιλοδοξεί να πλήξει φορολογικά τη μεσαία τάξη και...

ΚΟΣΜΟΣ

Άνοδο 50% σημείωσαν οι μετοχές της Trump Media & Technology Group στις προσυνεδριακές συναλλαγές της Δευτέρας μετά την απόπειρα δολοφονίας του Ντόναλντ Τράμπ σε...

Copyright © 2020 Updatetimes.gr